Centra energetyczne – czakry – co to jest?

Dowiedz się czym są centra energetyczne (czakry), jak działają oraz jak można z nimi pracować aby żyć bez stresu i strachu, a za to ze szczęściem i radością oraz w pełnym zdrowiu.

Blog

Artykuły

Porady

Centra Energetyczne czyli Czakry - Artykuł

Opublikowany: 07.30.2022

autor: Małgorzata Ratyńska

Z zawodu rehabilitantka, z pasji wokalistka, a z natury artystyczna dusza z zacięciem pisarskim poszukująca w życiu harmonii, prawdy oraz głębszego wymiaru. Od 2012 roku kroczy ścieżką rozwoju świadomości, pracy nad sobą oraz medytacji. Uczennica takich legend jak Eckhart Tolle, Joe Dispenza, Louise Hay, Bradley Nelson czy choćby nasza polska Klaudia Pingot.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czym są centra energetyczne?

Centra energetyczne, inaczej zwane czakrami, to ośrodki skumulowanej energii, przebiegające przez ciało człowieka w linii prostej od podstawy kręgosłupa po czubek głowy. Czakra w sanskrycie znaczy właśnie ośrodek lub koło. Życiodajna energia, która przebiega przez ludzki organizm to prana. Co ciekawe, prana oznacza również oddech, gdyż on także stanowi energię, która daje życie. Ośrodki energii to nic innego jak małe mózgi porozmieszczane w ciele, mające pod swoją opieką poszczególne organy i funkcje naszego organizmu, a także emocje. Biologicznie, mózgi te to po prostu sploty nerwowe bądź gruczoły. W naszym ciele znajduje się siedem centrów energii.  Czakry liczymy od dołu do góry i w tym też kierunku pracujemy z ich oczyszczaniem. Dlaczego? Kilka słów o tym nieco dalej.

Krótka charakterystyka poszczególnych czakr

Czakra podstawy

Pierwsze Centrum Energetyczne, czyli Czakra PodstawyJest pierwszym ośrodkiem energii i znajduje się u podstawy kręgosłupa, w okolicy splotu guzicznego i organów płciowych. Czakra podstawy to kontakt z bazą, nasze ukorzenienie w Ziemi i związek ze swoją tożsamością fizyczną. Jeśli energia przepływa przez ten ośrodek bez przeszkód, czujemy się bezpieczni i ufamy światu. Zaburzenia przepływu energii powodują lęk i brak kontaktu ze wspomnianą wyżej bazą. Kontakt z bazą to ważna rzecz, bo im mocniejsze mamy korzenie tym wyżej możemy latać. Symbolami przypisywanymi czakrze podstawy są zwykle korzenie drzewa i kolor czerwony. W medytacjach regulacji przepływu energii przez centra energetyczne często używamy tych symboli aby poprzez wizualizację lepiej wpłynąć na umysł.

Czakra sakralna

Drugie Centrum Energetyczne, czyli Czakra Krzyżowa lub SakralnaDrugie centrum energetyczne – czakra sakralna, lub jak kto woli: krzyżowa znajduje się kilka centymetrów poniżej pępka w środku brzucha. Odpowiada ona za nasze emocje, za pozwolenie sobie na ich odczuwanie. Jeśli czakra ta jest w równowadze potrafimy nazywać swoje emocje, jesteśmy ich świadomi, cechuje nas czułość i wrażliwość, potrafimy zarządzać swoimi pragnieniami ale też pozwalać sobie na przyjemności. Zaburzenia w obrębie tej czakry to poczucie winy, wzmożony lęk, nadwrażliwość lub oziębłość. Bardzo ważne centrum…nie żeby którekolwiek było nie ważne, jednak równowaga emocjonalna to zdecydowanie pożądana rzecz. Symbolami czakry krzyżowej są zwykle woda i kolor pomarańczowy.

Czakra splotu słonecznego

Trzecie Centrum Energetyczne, czyli Czakra Splotu SłonecznegoJak sama nazwa wskazuje, trzecie centrum energetyczne znajduje się w obrębie splotu słonecznego, czyli w górnej części brzucha, w tym dołeczku pod żebrami, za przeponą. Centrum to nazywane jest również “czakrą ja”, ponieważ ma ona związek z naszą tożsamością ego. Gdy pozostaje w równowadze jesteśmy zdolni decydować o sobie, odpowiedzialni za swoje decyzje, czujemy się wolni i wykazujemy się silną wolą. Jesteśmy tacy…idealnie dorośli. Natomiast w przypadku zaburzeń przepływu energii mamy zwykle do czynienia z uczuciem wstydu, braku wiary w siebie, obwiniamy innych. Albo odwrotnie: stajemy się aroganccy, dominujący i wszystko chcemy kontrolować. Tak źle i tak niedobrze. A jeszcze do tego dochodzą wtedy problemy z trawieniem i już w ogóle jest kiepsko. Symbole tej czakry to ogień i kolor żółty.

Czakra serca

Czwarte Centrum Energetyczne, czyli Czarka SercaCzwarte centrum energii życiowej to właśnie czakra serca. Znajdziemy ją dokładnie pod mostkiem, tam gdzie serce. To tutaj jest miejsce na twórczość oraz odczuwanie wzniosłych emocji. Gdy w czakrze serca panuje równowaga, potrafimy przebaczać, czujemy bezwarunkową miłość i wdzięczność za życie, akceptujemy siebie i świat. Nie czujemy potrzeby aby zasłużyć na miłość, jesteśmy otwarci i wielkoduszni. Potrafimy również znaleźć balans między braniem i dawaniem nie przeważając szali w żadną ze stron. To z tego miejsca możemy uleczać siebie i innych. Serce emituje potężne niewidzialne pole magnetyczne, które otacza nasze ciało i stanowi źródło, z którego czerpiemy energię. A im więcej wzniosłych uczuć i kreatywności, im więcej równowagi w czakrze serca, tym większe i lepiej zasilone pole. W przypadku zaburzeń w obrębie czakry serca możemy odczuwać nadmierną potrzebę bycia akceptowanym, uzależnianie się od innych. Możemy też mieć problemy z wyznaczaniem granic, być samokrytyczni, bać się intymności. Serce dosłownie bije wówczas poza rytmem. Symbole tej czakry to powietrze i zieleń.

Czakra gardła

Piąte Centrum Energetyczne, czyli Czakra GardłaA oto i piąte centrum energii skąpane w błękicie :). Czakra gardła, czyli wyrażanie siebie, ekspresja, prawda. Jak sama nazwa wskazuje, czakrę gardła odnajdziemy w gardle a gruczołem odpowiedzialnym za jej fizjologiczne funkcjonowanie jest tarczyca. Piąte centrum energetyczne w równowadze cechuje poznawanie prawdy o sobie, umiejętność wyrażania siebie, mówienia o swojej prawdzie. Ale także umiejętność słuchania, unikanie kłamstw i plotek. Tym samym w przypadku rozregulowanej energii w tym centrum będziemy mieli do czynienia z takimi atrakcjami jak: narzucanie swojego zdania innym, mówienie zbyt dużo i nieumiejętność słuchania. Albo wręcz przeciwnie: nieśmiałość, skrytość. Ta czakra to również wyrażanie swojej twórczości. Jeśli mamy energię w sercu, gdzie kreatywność się rodzi, płynąc wyżej możemy słowami lub śpiewem tę twórczość wyrazić. Za symbole tej czakry uważane są: dźwięk oraz, jak już zdradziłam w pierwszym, nieco niesfornym zdaniu – błękit :).

Czakra trzeciego oka

Szóste Centrum Energetyczne, czyli Czakra Trzeciego OkaSkoro już jesteśmy dobrze ugruntowani na Ziemi i czujemy się bezpieczni dzięki równowadze w trzech pierwszych centrach energetycznych, mogliśmy obudzić swoją kreatywność w czakrze serca i wyrazić ją w czakrze gardła, to teraz przyszedł czas żeby nieco odlecieć w kosmos zarazem nie tracąc kontaktu z bazą :). Czakra trzeciego oka to okno na rzeczywistość poza tym co umożliwiają nam zmysły. To możliwość uchylenia zasłony i rzucenia okiem (trzecim) na to, co niematerialne a rzeczywiste. Centrum szóste znajduje się w środku głowy, a konkretnie w szyszynce. To w tym maleńkim gruczole produkowane są bodaj najbardziej potężne związki chemiczne umożliwiające nam kontakt ze Wszechświatem, z wyższym ja, z Bogiem. Produkowane są również melatonina i serotonina, które regulują nasz cykl dobowy. Dają nam energię w ciągu dnia i pozwalają się zregenerować w nocy. Gdy w czakrze trzeciego oka panuje balans, mamy kontakt z naszą intuicją, widzimy więcej niż nasze oczy, jesteśmy obdarzeni wyobraźnią. W przypadku nierównowagi możemy albo być zbyt przyziemni, odłączeni od sfery duchowej, cyniczni, albo przeciwnie – jak to mówią “odjechani”. Żyć w chmurach, nie akceptować tego, co trzyma nas na Ziemi. Praca z czakrą trzeciego oka umożliwia wyjście do innego wymiaru bez konieczności korzystania z pomocy środków odurzających. Stąd można czerpać inspirację i wiarę oraz poznać prawdę. Przypisywanymi tej czakrze symbolami są światło i kolor granatowy.

Czakra korony

Siódme Centrum Energetyczne, czyli Czakra Korony“Stanowię jedność ze wszystkim” – te słowa chyba najlepiej podsumowują czakrę korony. Trzecie oko otwarte, więc zobaczyliśmy prawdę a teraz czas ją zrozumieć i stać się nią. Czakra korony znajduje się na czubku głowy i stanowi portal między materią a energią. Gdy jest zrównoważona, odczuwamy jedność ze światem i cechuje nas uniwersalna mądrość. Podobnie jak w przypadku poprzedniego, siódme centrum energii w rozchwianiu to huśtawka pomiędzy zbytnim odlotem w magię a brakiem akceptacji sfery duchowej. Otwarcie przepływu energii w czakrze korony to otwarcie przepływu między ciałem a duchem, między materią a energią. To złączenie w jedność dwóch biegunów i poczucie pełni. To możliwość doświadczania mistycznych momentów i kreowania swojej rzeczywistości. Bo materię tworzy energia a jeśli mamy dostęp do energii twórczej, możemy wszystko. A jeśli mamy odpowiednio zapuszczone korzenie w niższych centrach, to nie ma ryzyka, że odlecimy na dobre. Dlatego tak ważna jest równowaga i poświęcanie uwagi wszystkim czakrom. Symbole czakry korony to cisza i fiolet.

Jak pracować z centrami energetycznymi?

Jak wynika z opisu powyżej, przepływ energii przez nasze centra energetyczne może być zaburzany przez różnego rodzaju czynniki. Nieprzepracowane traumy, trudne emocje, stres. Wówczas energia życiowa blokuje się, nie mogąc swobodnie płynąć przez nasze ciało. Zaburzona zostaje homeostaza całego organizmu, ponieważ każde centrum to jakby osobny mózg, osobne centrum informacji zawiadujące konkretnym obszarem ciała. A zatem energia ta dosłownie odżywia i gwarantuje zdrowie i stabilność nam i naszemu ciału. Aby wyrównać przepływ energii w ciele nie musimy wcale wiedzieć w którym centrum energia nie przepływa swobodnie. Możemy się tego domyślać albo to czuć i pracować z konkretną czakrą, jednak proponuję zacząć od pracy z całością. Jak to robić? Ano medytacją. Skupieniem uwagi kolejno w poszczególnych czakrach idąc od dołu do góry. Dlaczego akurat w tym kierunku? Ponieważ pierwsza czakra to korzenie, nasza przynależność do Ziemi, poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Drzewo wzrasta od dołu do góry i dokładnie tak samo pracujemy z centrami energii. Można próbować samemu, jednak jest do tego potrzebna pewna wiedza i doświadczenie aby osiągnąć dobre rezultaty. Dlatego tworzymy taką medytację, w której przeprowadzam Cię przez każdą czakrę po kolei i pomagam Ci zwrócić uwagę na to, co istotne. Medytacja pojawi się już niebawem w dwóch wersjach głosowych – mojej i mojego męża, Krzyśka. Jeśli nasza forma oczyszczania centrów energetycznych nie rezonuje z Tobą, to oczywiście są też inne medytacje, które mogę z czystym sumieniem polecić. Są to przede wszystkim medytacje autorstwa dr Joe Dispenzy – w wersji polskiej na kanale Mediteusz, oraz autorstwa Klaudii Pingot. A zatem do dzieła – przywróć swojej energii życiowej swobodny przepływ i poczuj różnicę na każdym poziomie funkcjonowania. O szczegółach dotyczących naszej medytacji – jak ją wykonywać i na co zwrócić uwagę – przeczytasz więcej w jej opisie pod filmem.

Napisz koniecznie w komentarzu pod artykułem jak było. Powodzenia.

Polecamy również…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *